Możliwości adaptacyjne naszego mózgu
Czy możliwe jest życie bez połowy mózgu? Zaskakujący pytanie może budzić pewne kontrowersje, ale jak się okazuje jest to jak najbardziej możliwe. Stwierdzenie, że używamy tylko jednej jego części jednak nie jest prawdziwe. Operacja odbyła się w 2002 roku i zakończyła się powodzeniem.
Jak to możliwe, że pewna siedmiolatka ze Stanów Zjednoczonych potrafi przeżyć mając usuniętą lewą półkulę mózgową? Lewa półkula jest odpowiedzialna m. in. za mowę, pomimo to, dziewczynka jest w stanie biegle posługiwać się dwoma językami.
Można byłoby się spodziewać, że dziewczynka nie będzie normalnie funkcjonować. Stała się rzecz zupełnie odwrotna – dziewczynka jest zdrowa i rozwija się prawidłowo. Jest to związane z tym, że nasze mózgi są bardzo plastyczne i w przypadku uszkodzenia pewnej części reszta jest w stanie przejąć funkcję obszaru, który przestał prawidłowo działać.
Nie był to oczywiście niepotrzebny eksperyment na żywym organizmie. Była to poważna operacja, która prawdopodobnie uratowała dziewczynce życie – jej lewa półkula była praktycznie całkowicie zaatakowana przez przewlekłe zapalenie mózgu.
http://optykpiekary16.pl/okulary-miu-miu/