24 kwietnia 2024

KF

W wychowaniu ważna jest konsekwencja

Ilu ludzi, tyle jest pomysłów na to, w jaki sposób należy wychowywać dzieci, na co im pozwalać, na co nie, jak z nimi rozmawiać, jak organizować im czas. Jak się jednak okazuje, jeśli chcemy, aby nasze wychowywanie dzieci przyniosło oczekiwane rezultaty, to przede wszystkim powinniśmy być konsekwentni w tym co robimy. Co więcej, nie tylko my sami powinniśmy się trzymać wcześniej ustalonych zasad, ale również inni członkowie naszej rodziny powinni ich przestrzegać.

Wówczas dziecko będzie otrzymywało taki sam sygnał od każdego z rodziny, a to będzie oznaczało, że łatwiej będzie mu się przyzwyczaić do zasad, jakie będą w niej panowały.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim na samym początku powinniśmy ustalić, jakie zachowania jako rodzice będziemy tolerowali, a jakich z pewnością nie zaakceptujemy. Dodatkowo powinniśmy również ustalić najważniejsze kwestie związane z wychowaniem dziecka.

To oznacza, że musimy porozmawiać o tym, o której godzinie nasze dziecko będzie szykowane do snu i o której będzie miało już leżeć w swoim łóżku, aby mogło spać. Warto też porozmawiać o tym, ile czasu każdego dnia będzie mogło spędzać przed telewizorem, czy w ciągu tygodnia będzie mogło jeść słodycze, czy będą one zarezerwowane tylko na weekend. Takie jasne ustalenie zasad, sprawi że łatwiej będzie nam ich przestrzegać, nie będziemy nawzajem podważać swojego słowa, a to też będzie oznaczało, że konsekwentne wychowywanie dzieci będzie znacznie łatwiejsze.

Nie będziemy musieli się zastanawiać nad tym, co powiedział drugi rodzic, czy pozwolił czy zabronił, bo będziemy wiedzieli, jakie były ustalenia w tej kwestii i będziemy pewni co do tego, jaka odpowiedź padła w danej sytuacji.

Jak jeszcze powinno to wyglądać?

Jeżeli ustalamy, że nasze dziecko w ciągu dnia może spędzić pół godziny przed telewizorem, to nie możemy tego zmieniać. Nie może być tak, że jednego dnia faktycznie będzie siedziało przed nim pół godziny, a drugiego ulegniemy namowom dziecka i pozwolimy mu, aby przed szklanym ekranem siedziało przez kilka godzin.

Jeśli umówiliśmy się, że dziecko nie może jeść słodyczy w ciągu tygodnia, to również musimy być konsekwentni. Jeśli dziecko będzie widziało, że te zasady są przestrzegane, to nie tylko szybciej się do nich dostosuje, ale również będzie się czuło bezpieczniej, bo będzie je znało i rozumiało. To też będzie oznaczało, że mniej będzie się buntowało i mniej będzie sytuacji, w których będzie próbowało coś wymusić, bo po prostu będzie wiedziało, że nie zmieniamy zdania i jesteśmy konsekwentni w tym co postanowiliśmy.

Tak samo jeśli dziecko za swoje złe zachowanie otrzymało karę, to nie możemy jej nagle zmienić czy anulować, bo ładnie przeprosiło, albo robiło do nas smutne oczy. Jeśli tak będziemy postępować, to dziecko niczego się nie nauczy. Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy byli konsekwentni w swoich działaniach.

Wówczas wszystko dla dziecka będzie bardziej zrozumiałe, jasne, a co się z tym wiąże, będzie się ono czuło bezpieczniej i pewniej.

Wyprzedaże odzieży damskiej sklep z bielizną telimena
© kancelariafavitor.pl | Newsphere by AF themes.